Parkinsonova bolezen - možganska bolezen, ki povzroča gibalne motnje
| Članek je bil prebran 301 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Možganska Parkinsonova bolezen je težka neozdravljiva bolezen. Vzroki bolezni še vedno niso povsem jasni. Bolezen se začne pojavljati po 50. letu starosti, napreduje počasi in skoraj neopazno. Posledice se kažejo v različnih telesnih funkcijah, najpogosteje pri težavah z gibanjem in opravili, ki zahtevajo bolj fine ročne spretnosti.

Zakaj Parkinsonova bolezen nastane?

Gre za možgansko bolezen, ki nastane zaradi pomanjkanja dopamina v možganih. To pomeni, da so prizadete živčne celice, ki so povezane z gibalnim sistemom. Prav zaradi tega Parkinsonova bolezen povzroča bolezni in okvare delov telesa, ki opravljajo gibalne funkcije. Možni znaki bolezni pa so tudi pa je tudi depresivno razpoloženje, težave s koncentracijo in spominom, motnje spanja. Vendar ko bolezen nastane, znaki še niso prisotni. Zato je pomembno, da se bolezen čim prej prepozna, da bodo poledice Parkinsonove bolezni čim manjše.

Kako prepoznati Parkinsonovo bolezen?

Znake, kot so tresenje rok ali druge gibalne spremembe, najprej opazijo svojci, ki so v tesnem stiku z bolnikom. Zato lahko prav bližnji pomagajo pri prepoznavi znakov bolezni in poskrbijo, da se bo Parkinsonova bolezen začela pravočasno zdraviti. Svojci imajo pomembno vlogo tudi pri zdravljenju, saj ko se bolezen razvije, je samosotojno življenje bolnikov s Parkinsonovo boleznijo nemogoče.

© 02. 05. 2025 - FN.si. Oglaševanje.