Iščete nepremičnino v Avstriji?
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Vse več ljudi iz Slovenije dela v Avstriji. Tisti, ki živijo kje v bližini z avstrijsko mejo, se na delo seveda vozijo, mnogi pa se zaradi oddaljenosti odločijo tudi za najem stanovanja ali hiše v Avstriji. Preden se odločite za najem nepremičnine v Avstriji, je seveda dobro poznati nekaj osnovnih dejstev o nepremičninske trgu v Avstriji. Prav tako se je potrebno zavedati, da vas bodo nepremičnine v Avstriji na mesečni ravni seveda stale mnogo več kot npr. nepremičnine v Ljubljani ali nepremičnine v Celju. Kako se torej lotiti iskanja stanovanja v Avstriji in kaj morate vedeti, preden se odločite za najem?

nepremičnine avstrijaIskanje nepremičnine v Avstriji

Ponudba nepremičnin v Avstriji je precej raznolika in pestra. Nepremičnino lahko iščete v stanovanjskih blokih, v večstanovanjskih hišah, eno ali dvodružinskih hišah, lahko pa najamete kar celo hišo. Cene so v mestnih središčih in bolj zaželenih soseskah, podobno kot pri nas, seveda nekoliko dražje in za svoj denar tam pač dobite manj prostora. Najbolj enostavno je nepremičnino v Avstriji poiskati preko katere izmed spletnih strani nepremičninskih agencij, kjer na enem mestu lahko najdete tako stanovanja kot hiše, ki se oddajajo ali prodajajo. Pri tem bodite pozorni na navedeno ceno v oglasu. V Avstriji je namreč običajno, da se kot cena najemnine napiše »neto« najemnina, kar pomeni najemnino brez stroškov obratovanja nepremičnine. To pomeni, da so v neto najemnino zajeti le tisti stroški, ki so potrebni za sam prevzem nepremičnine. Dejanska vsota, ki jo boste torej odšteli za stanovanje ali najeto hišo, se v Avstriji imenuje »bruto« najemnina, kamor so poleg najemnine všteti še obratovalni stroški (sem spadajo: stroški za vodo, odvoz smeti in drugi stroški, ki nastanejo iz naslova vzdrževanja stavbe). V Avstriji v obratovalne stroške nepremičnine pogosto niso všteti stroški za elektriko, zato se je pred najemom pri lastniku nujno dobro pozanimati, kaj vse je zajeto v obratovalne stroške in se pozanimati, koliko vas bo na koncu meseca stalo vse skupaj.

Ponudbo nepremičnin v Avstriji si oglejte tukaj.

Na kaj še paziti pri najemu stanovanja ali hiše v Avstriji?

Najprej je potrebno z lastnikom skleniti najemno pogodbo, v kateri je navedena višina najemnine (neto najemnina in stroški), opisani morajo biti tudi vsi prostori v najemu, čas najema, klavzula o odstopu od pogodbe, itd. Ko najdete primerno bivališče v Avstriji, se nikar ne pozabite prijaviti na prijavnem uradu. Če namreč v Avstriji zamenjamo bivališče, moramo spremembo prijaviti na pristojnem uradu. Prijaviti se je mogoče osebno ali pisno. Če je oseba nepolnoletna, jo mora prijaviti skrbnik. Prijavni formular je mogoče poiskati tudi na spletu (Meldezettel). Posebno pozornost velja nameniti tudi ločevanju odpadkov, saj so Avstrijci znani po tem, da imajo eno najvišjih stopenj recikliranja v Evropi in celo po svetu. To pomeni, da je stopnja ozaveščenosti med ljudmi zelo visoka in da velika večina gospodinjstev zelo skrbno in dosledno ločuje odpadke. Pri ločevanju odpadkov pa obstajajo razlike med regijami, zato se je o točnih predpisih in pravilih smiselno pozanimati na občinski upravi. Kdor se pravil ne drži in krši predpise o ločevanju odpadkov, bo najverjetneje v kratkem času deležen opozoril, uradnih prijav in denarnih kazni, saj Avstrijci z ločevanjem odpadkom mislijo resno.

Morda vas zanima tudi, kako deluje Eko sklad RS? Preberite v prispevku!

© 02. 05. 2025 - FN.si. Oglaševanje.