Eko sklad že vrsto let podeljuje subvencije za okna. Nekateri so nad njihovimi spodbudami navdušeni, spet drugi so mnenja, da se tovrstne subvencije zgolj poredkoma izplačajo. Ne glede na to, se Eko sklad s takšnimi finančnimi pomočmi trudi, da bi v naši družbi zavladala drugačna, do okolja prijaznejša mentaliteta.
Namen subvencije za okna zato ne smemo razumeti v zgolj finančnem aspektu. Že res, da nas kot lastniku nepremičnine pri menjavi starega stavbnega pohištva v prvi vrsti gotovo najbolj zanima, koliko nas bo investicija sploh prišla. Toda Eko sklad subvencij ni uvedel iz finančnega vidika. Namen subvencije za okna je na dolgi rok gotovo drugačen pogled na gradnjo in človekove posege v okolje nasploh. Za kaj se torej trudi Eko sklad z omenjenimi subvencijami? Subvencije za okna v prvi vrsti želijo spodbuditi lastnike nepremičnin, da v svoje domove vgrajujejo naravne materiale – v primeru oken les. Les je slovensko naravno bogastvo in nekoliko noro se zdi, da se ljudje še vedno tako množično odločajo za plastična okna, ko pa imajo za alternativo les iz slovenskih gozdov. Poleg tega se pri proizvodnji lesenih oken v okolje sprošča precej manj škodljivih izpustov in snovi, ki naravo onesnažujejo, kakor je to pri proizvodnji PVC oken, kjer je odpadkov zelo veliko.
Namen subvencije je, da bi torej ljudje začeli razmišljati drugače in pri posegih v okolje ne bi več mislili zgolj nase. Dolgoročni cilj subvencije za okna je tako najverjetneje njena samo-ukinitev – s subvencijami se želi vzpostaviti družbo, ki za delovanje v dobro narave ne bo več potrebovala zunanjih spodbud, temveč se bo odgovorno odločala zaradi narave same.