Morski prašički so ljubki hišni ljubljenčki, za katere je značilen zelo družaben karakter. Zaradi tega, ker se te domače živali rade božajo in družijo, po drugi strani pa zanje ni težko skrbeti, se zanje pogosto odločajo družine z majhnimi otroci. Obstaja več vrst morskih prašičkov, ki se med seboj razlikujejo po velikosti ter po dolžini in barvi dlake. Tako poznamo kratkodlakega, srednjedlakega in dolgodlakega morskega prašičja. Obstajajo pa tudi goli morski prašički. Za razliko od hrčkov imajo morski prašički tudi dokaj dolgo življenjsko dobo – živijo namreč med 6 in 8 let. zaradi izrazito družabnega karakterja teh živali, se priporoča kupiti vsaj dve živali, ki se bosta družili tudi, ko boste vi zdoma. Morski prašiček je še posebej vesel druženja s svojimi lastniki, če pa mu namenjajo premalo pozornosti, se lahko celo zgodi, da postane depresiven. Ker sodi med glodavce, je potrebno biti pozoren, ko ga spustimo iz kletke, saj se sicer lahko zgodi, da ogloda kakšen kos pohištva.
Čeprav gre za majhnega glodavca, se priporoča, da je kletka zanj dovolj velika, minimalne dimenzije so tako vsaj približno 75×90 cm. V kolikor ste si omislili dva ali celo več morskih prašičkov, morate to upoštevati tudi pri nakupu kletke – ta naj bo primerljivo večja. Morski prašički seveda zelo uživajo tudi v prostem gibanju po hiši ali stanovanju, toda nikoli ga ni priporočljivo puščati povsem brez nadzora. Morski prašički so namreč tako majhni, da se splazijo za kakšno omaro, sedežno garnituro ali pa se celo zagozdijo za kakšen drug kos pohištva. Ker ne spuščajo veliko glasov, jih je težko najti, če nismo pozorni, kam so šli. Kletko moramo vedno postaviti na tla, saj bi jo lahko te živali s svojo aktivnostjo iz višine prevrnile na tla. Kletka naj bo postavljena v prostore, kjer je temperatura primerna za bivanje, torej nekje med 18 in 24 stopinjami. Da bo prašiček kar se da zadovoljen, naj bo v svetlem prostoru, a ne na direktnem soncu ali ob radiatorju. Kletko po dnu nasteljemo s steljo (žagovina, briketi). Stelja mora biti takšna, da vpije čim več vlage, sicer se lahko v kletki pojavi plesen (stelja splesni), to pa je za zdravje morskega prašička lahko usodno. Kot pri pritlikavih in drugih kuncih, je potrebno steljo redno menjati in kletko čistiti. Hrano in vodo je potrebno dajati redno, še zlasti zato, ker so morski prašički znani kot živali, ki so nore na hrano.
Morski prašički torej, kot že zapisano, uživajo v hranjenju. Hraniti jih je potrebno pogosto in v majhnih količinah. Morski prašiček naj bi imel hrano načeloma ves čas na voljo. Ves čas mu mora biti na voljo tudi dovolj sena, s katerim si obrusi zobe. Prav tako si z grizenjem sena morski prašički preganjajo dolgčas. Za brušenje zob se priporoča tudi mineralni kamen. Prehrana prašička naj bo pestra in uravnotežena, pomembno je predvsem, da v telo dobi dovolj vitamina C, katerega sam ne more proizvajati. Preden se odločite za to žival, preverite tudi seznam prepovedanih živil, ki so za tega hišnega ljubljenčka lahko tudi usodne. Preberite še: Članek o morski prašiček.
Morda vas zanima tudi, kako uporabno je leseno stavbno pohištvo? Preberite tukaj.