Vpenjalni sistemi je skupno ime za zelo raznoliko družino zelo specifično zasnovanih orodij in prijemal, ki poskrbijo, da različni deli stroja ostanejo tesno skupaj. Kakovostni vpenjalni sistemi na prvem mestu poskrbijo za vašo varnost, saj bodo brezhibno delovali tudi pri velikih hitrostih in se zaradi ponavljajočih se gibov ne bodo razrahljali. Prav tako povečujejo vašo produktivnost, saj omogočajo boljši izkoristek stroja in prihranek časa.
Poznamo več skupin vpenjalnih sistemov, saj so za različne stroje primerna različna vpenjala. Med najpogostejša spadajo mehanska vpenjala, pnevmatska vpenjala, hidravlična vpenjala, magnetna vpenjala in vakuumska vpenjala. Za posebne primere pa obstajajo tudi vpenjala po meri, ki se uporabljajo najpogosteje v letalski in vesoljski industriji. V primeru, da med široko ponudbo vpenjalnih sistemov ne najdete pravega zase ali za potrebe svojega podjetja, lahko naročite vpenjala po meri in na ta način optimizirate delovanje strojev in celoten delovni proces.
Ker se vpenjalni sistemi med seboj zelo razlikujejo tako po svojih specifičnih lastnostih kot po načinih pritrditve ter vloge v delovnem procesu, poznamo praktično za vsako skupino vpenjal poseben način vpenjanja. Najpogosteje uporabljeno je pnevmatsko vpenjanje, hidravlično vpenjanje, mehansko vpenjanje in magnetno vpenjanje. V tem članku bomo podrobneje opisali zadnja dva načina.
Mehansko vpenjanje je priljubljena izbira predvsem zaradi svoje cenovne dostopnosti in preproste uporabe. Uporablja se v maloserijski in posamični proizvodnji izdelkov. Skoraj zagotovo pa ste se že srečali z mehanskimi vpenjali v eni ali drugi obliki.
Najbolj osnovna in tudi zato priljubljena oblika tovrstnih vpenjalnih sistemov so ročne spone. So zelo univerzalen pripomoček, saj jih lahko uporabljate tako znotraj objekta kot na prostem; kakovostne ročne spone iz nerjavečega jekla namreč zelo dobro prenašajo okoljske vplive, kot so velika temperaturna nihanja in padavine. Uporabljajo se v lesni in kovinski industriji, kemični proizvodnji ter prehrambni in farmacevtski industriji.
Med preprostejša mehanska vpenjala sodijo tudi vpenjalne kocke, kotniki in plošče. Za zahtevnejše projekte pa se uporabljajo bolj kompleksni vpenjalni sistemi, na primer modularni mehanski sistemi (med katere sodijo utorni in izvrtinski sistemi) in pa razni večkratni oziroma večnamenski vpenjalni sistemi. Slednji delujejo kot večnamenska držala, ki jih lahko po potrebi spreminjate in na ta način isti izdelek vpnete v različne položaje.
Magnetni vpenjalni sistemi za vpenjanje izdelka uporabljajo magnetno silo. V grobem ločimo dve vrsti magnetnega vpenjanja, in sicer vpenjanje s permanentnimi magneti in vpenjanje z elektromagneti. Tovrsten način vpenjanja je bolj uporaben za finejše izdelke in za bolj natančno obdelavo surovin. Bolj natančne tehnike obdelave, kjer se lahko uporablja tudi magnetno vpenjanje, so navadno in cilindrično brušenje ter rezkanje in struženje.